Jau ne pirmus metus į Užugirio kiemą (taip tarpukaryje buvo vadinama Prezidento Antano Smetonos vasaros rezidencija) rugpjūčio mėnesį renkasi svečiai. Čia susirinkusieji, išklausę Prezidento sveikinimo, švenčia Antano Smetonos gimtadienį. Žinoma, galima ir paklausyti koncerto, ir pasivaikščioti, ir akis paganyti, ir tradicinių amatų dirbinių įsigyti, na, ir truputį parodyti save, ypač jei nepatingi pasirėdyti "smetoniškai".


Šiais metais Šventė prasidėjo rugpjūčio 5-osios vidurdienį prie Taujėnų gimnazijos. Prie jos Taujėnų bendruomenės atstovai, Seimo nariai, šauliai, svečiai atidengė atminimo lentą Prezidentui Antanui Smetonai. Ant gimnazijos pastato ji atidengta neatsitiktinai – čia tuometinę pradžios mokyklą baigė būsimasis šalies Prezidentas. Atidengiant lentą, kurios pagaminimo projektą parengė ir įgyvendino Taujėnų kaimo bendruomenė,  o projekto partneriai – gimnazija ir Ukmergės kraštotyros muziejus, Taujėnų bendruomenės pirmininkas Vidmantas Krikštaponis paminėjo, jog šis „kraštas augina didvyrius“. Vienas jų – Antanas Smetona. Gimnazijos direktorius Darius Kaplūnas pasidžiaugė, kad prezidento vardas įamžintas švietimo įstaigoje. Rajono meras Rolandas Janickas akcentavo, jog šventė prasideda ten, kur būsimasis Prezidentas pradėjo mokslus. Ir todėl pagrindinės investicijos turi būti nukreiptos į „mūsų jaunimą“. Seimo narys Žygimantas Pavilionis kvietė aukotis valstybei ir prisiminė Antano Smetonos indėlį į valstybės stiprėjimą.


Vėliau iškilmės persikėlė prie Taujėnų girininkijos. Čia atidarytas "Antano Smetonos kelias" – atidengtas kelią žymintis ženklas. Šiuo keliu - Taujėnų girininkija – Bagnapolio kaimas į mokyklą ir namo keliaudavo Antanas Smetona. Šiuo keliu jis namo keliaudavo ir iš Ukmergės. Vienas kelio įamžinimo iniciatorių – Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos direktorius Egidijus Skrodenis paminėjo, kad Antanas Smetona buvo pirmas Prezidentas, tai ir šis kelias, pavadintas jo vardu taip pat pirmasis Lietuvoje. Atidengti kelio ženklą buvo pakviesti: rajono meras Rolandas Janickas, Egidijus Skrodenis ir draugijos „Kur tas šaltinėlis“ prezidentas Alfonsas Čekauskas.


Po Šv. Mišių Lėno šv. Antano Paduviečio bažnyčioje kur dalyvavo ir Eugenija Klivickaitė (mecosopranas) šventės dalyviai persikėlė prie Prezidento Antano Smetonos gimtojo namo pamatų Užulėnio kaime. Minėjimo pradžioje pakelti Prezidento vėliavą pakviesti šaulių sąjungos, klubų „Miško broliai“ ir „ANBO“ atstovai. Susirinkusius sveikino rajono meras Rolandas Janickas, Tautininkų sąjungos pirmininkas Sakalas Gorodeckis pasakojo apie pirmuosius susitikimus su Antano Smetonos palikuonimis. Antano Smetonos gimnazijos mokytoja ekspertė Daiva Sinkevičienė ir būsima gimnazijos ketvirtokė Gabija Daunoravičiūtė skaitė pranešimą „Kas iš tiesų buvo Antanas Smetona“.


Šventei persikėlus į Prezidento Antano Smetonos dvarą Užugiryje trečią valandą popiet pas susirinkusius atvyko Prezidentas su ponia Prezidentiene. Važiuojančius vežimaičiu dvaro šeimininkus lydėjo klubo „Miško broliai“ atstovai. Prezidentas pasitiktas su duona, sūrio galva, puokšte kardelių, kurias Prezidentas įteikė Prezidentienei. Tuo metu svečiai prie vartų galėjo įsigyti laikraštį „Smetoninės Užugiryje“ arba iš įkyraus „amžino žydo“ - žvakę.

Sveikindamas susirinkusius Prezidentas paminėjo, kad „Lietuva maža šalis, todėl mūsų tauta norinti išlikti gyva, turi save pažinti... Todėl vien gėrėtis garbingąja Lietuvos praeitimi yra maža, reikia dar mokėti mums susiklausyti ir dirbti“. Prezidentui baigus sveikinamąją kalbą renginio vedėjas muzikologas Viktoras Gerulaitis pakvietė paklausyti ir pašokti su Ukmergės kultūros centro folkloro ansambliu „Pyniava“.Svečiai galėjo apsilankyti amatų turgelyje, paragauti ar įsigyti įvairių skanėstų. Dvaro restorane buvo galima pavalgyti ir atsigaivinti gėrimais. Galima buvo paragauti ir klubo „Miško broliai“ verdamos kareiviškos košės. Žiūrovai galėjo apsilankyti „Žinių alėjoje“ ir susipažinti su tarpukario Lietuvos aktualijomis, apsilankyti dvare, pažiūrėti tarpukario Lietuvos filmų, sudalyvauti ekskursijoje, apžiūrėti ką tik atidarytą plenero „Vietos dvasia ir vietos matymas“ parodą. Vaikai galėjo pažaisti tarpukarį primenančioje žaidimų aikštelėje. Buvusioje mokykloje buvo galima aplankyti tarpukario ar sovietinės mokyklos klases ir sudalyvauti pamokose. Buvo galima aplankyti ir partizanų stovyklavietes.

Koncertuojant „Pyniavai“ vyko pono su stilingiausia barzda, o Vilniaus etninės kultūros centro folkloro ansambliui „Nalšia“ - gražiausios dvaro ponios rinkimai. Stilingiausios barzdos savininku pripažintas dėdė Steponas. Jis barzdą augina jau 40 metų – nuo pirmo kurso. Gražiausia ponia išrinkta Diana, Užugirio krašto bendruomenės pirmininkė. Nugalėtojai buvo apdovanoti vakariene su Prezidentu ir Prezidentiene.

Vakarą baigė koncertas „Nuotaikingos melodijos iš klasikos lobyno“. Jame dainavo Regina Šilinskaitė (sopranas) ir Dainius Puišys (baritonas), grojo nacionalinės premijos laureatas - Čiurlionio styginių kvartetas.

Nuotraukos - autoriaus.

Šiam turiniui kometarai išjungti.

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti Jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate su mūsų slapukų naudojimo tvarka ir taisyklėmis. Skaityti daugiau