Lapkričio 29 dieną Kraštotyros muziejuje įteikta 19-oji literatūrinė Vlado Šlaito premija. Ją šiemet už poezijos knygą „Žodžiai“ pelnė poetas, prozininkas, literatūros kritikas, vertėjas Benediktas Januševičius.

„akmenėje surinko akmenis / molėtuose išsėmė visą molį / ir Druskininkuose baigėsi druska / rūdos nebesuranda Rūdiškėse / geležiuose supirko metalus / varėnoje nukniso varį / Kalvarijoj nukrapštė kalvas / Klaipėdoj nutrynė pėdas /tuo tarpu lygumose prikasė griovių / iš Vabalninko emigravo vabalai / vilkai išvyko iš vilkijos / o Tauragėj ragų nemėto taurai / smilgiuose niekšai nušienavo smilgas / karklėnuose kaipmat karklus iškirto / ir vaškuose galutinai ištirpo vaškas / obeliuose žydėt nenori obelys / bezdonyse bezdai nuvyto / dar Kelmėj laikos paskutinis kelmas, bet ir tas sutręšęs / kaip žinoma, žagarėje negausi žagarų / kačergos – deficitas Kačerginėj / šakų pritrūko šakiuose / bet ką tos šakos, jei šilutėje iškirto šilą / gyvatės, Lentvary lentas nudžiovė / o elektrėnuose kažkas išjungė šviesą / į Ukmergę neužsuka merginos / Švenčionyse nevyksta šventės / po švenčių pagiriuos nebūna pagirių / troškūnuos nekamuoja troškulys / šventojoje suvis neliko nieko šventa / nebevilnija mūsų vilnius/  ir kaunas nesikauna / Nevėžyje, kaip teigiama, nebėr vėžių / resursai, vanasi, išseko / o šiaip jau viskas neblogai: / paskendo miestai miglose / prarijo kaimus rūkas / rašykit, broliai laiškus / atsiųskit, sesės, siuntinių / ir neminėkite bloguoju“. (Benediktas Januševičius)

Už aštuntąją poezijos knygą „Žodžiai“ literatūrinė Vlado Šlaito premija šiais metais įteikta vilniečiui poetui, prozininkui, literatūros kritikui, vertėjui Benediktui Januševičiui. Šventės išvakarėse poetas nuoširdžiai sielojosi: jei nesiliaus vėlyvosios rudens liūtys, jei savo nagučių neparodys gruodžio šaltukas, visai nežinia, kaip reikės įveikti neišbrendamą klampynę nuo Benedikto viensėdžio Anykščių rajone iki kelio, vedančio link Ukmergės. Jis šiuo metu su šeima įsikūręs gamtos prieglobstyje, jaukioje rudens tylos vienatvėje, kur pats gerumas rašyti padūkusias eiles apie buti butike kabantį kabiką, prie butiko tupintį tupiką, einantį ėjiką, bėgantį bėgiką, riedantį ridiką, švilpiantį švilpiką, skundžiantį skundiką ir taip toliau, ir taip be pabaigos... Neskaitęs Benedikto eilių, vis tiek nesupras, apie ką čia kalba, todėl ir burnos aušinti ilgam neverta. Užtektų pasakyti, kad Literatūrinės Vlado Šlaito premijos skyrimo komisijos narys, Lietuvos rašytojų sąjungos atstovas, poetas, redaktorius, literatūrologas Vainius Bakas šia proga parašė „Laudaciją Benediktui Januševičiui“, kurioje išdėstė trisdešimt ne visai pilkų atspalvių apie jo kūrybą. Štai tik keletas jų, kuriuos norėtųsi pacituoti:

„Benedikto žodis, žvirbliu išskridęs žiū, – jau Šlaitu atrieda.
Benedikto poeziją yra girdėję net tie, kurie nėra girdėję nieko apie Egidijų Dragūną.
Benedikto garbei emigrantai Anglijoje pastatė Big Beną.
Prisikėlęs Binkis su keturvėjininkais Benediktui už „Žodžius“ paplotų per petį.
Benedikto poezija gurmanams yra tarsi saldainiai su likeriu, tik juose nėra nei likerio, nei šokolado.
Benediktas žino, kaip ūkiškai apsieiti ten, kur baltos lankos ir juodos avys. Čia, žiūrėk, ir avys laimingos, ir poetas sotus.
Benediktas Januševičius ir Vlado Šlaito premija... Štai ir gavo, ko nusipelnęs...“

B. Januševičius prieš keletą metų yra viešėjęs Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje ir jau tąsyk savo originaliu žongliravimu žodžiais, kuriuos žaismingai žarstė po renginio, atsirėmęs į Mažosios galerijos sienos kampą, sužavėjo visus ilgam. Gi dabar pats buvo labai nustebęs, tiesa, maloniai, kai bibliotekos internetinėje svetainėje perskaitė žinią apie jam paskirtą literatūrinę premiją.

Renginio metu premijos laureato diplomą B. Januševičiui įteikė Ukmergės rajono savivaldybės mero pavaduotoja Klavdija Stepanova ir administracijos Kultūros ir turizmo skyriaus vedėjo pavaduotojas Julius Zareckas. Laureatą sveikino rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir jaunimo reikalų komiteto pirmininkas, kultūros almanacho „Eskizai“ vyriausiasis redaktorius Vytautas Česnaitis, rajono literatų draugijos vadovė, „Šilo“ pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Rita Gelūnienė, kiti svečiai. Koncertavo Ukmergės kultūros centro Deltuvos skyriaus romantinių dainų grupė „Svaja“, vadovaujama Kazimiero Piestinio.

Sigitos Astikienės nuotraukos.

Šiam turiniui kometarai išjungti.

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti Jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate su mūsų slapukų naudojimo tvarka ir taisyklėmis. Skaityti daugiau