Sausio 23 d. penketas muzikantų Kultūros centro parodų salėje surengė tikrai neįprastą koncertą. Jo metu buvo pristatomas grupės „Dambras“ kompaktinis diskas „Lietaus lašai“. Visuose jo kūriniuose skamba dambreliu ir įvairiais kitais „retais“ instrumentais atliekama muzika.

Pusantros valandos trukusiame koncerte projekto autorius Egidijus Darulis, pasvaliečiai, lietuviškų instrumentų meistras Albertas Bartašius ir Lina Bartašienė, ukmergiškės Violeta Juozapavičiūtė, Kristina Darulienė ir Loreta Juozapavičiūtė-Talutienė supažindino klausytojus su įvairų lietuviškų ir toliau nuo Lietuvos gyvenančių tautų instrumentų skambesiu. Kartu su lietuvišku dambreliu skambėjo lietuviškos: puslynė, grūstuvė, šiaudinė birbynė, „kiaulė“. Instrumentus keitė vokalas, juos būgnas, fleita ar kitų šalių – filipinietiškas, šveicariškas dambreliai. Buvo galima pamatyti ir išgirsti afrikietišką dvasių baidymo būdą, pritariant lietuviškam instrumentui padarytam iš ožio pūslės...

Kaip pasakojo E. Darulis, iki kompaktinio disko išleidimo jis du metus grojo vienas, vėliau prisijungė V. Juozapavičiūtė. Vienam ar kartu improvizuojant, palaipsniui susikaupė „krūvelė“ kūrinių. O pakvietus „Sėlos muzikantų“ festivalio ir „Sadūnų“ kapelos vadovui Gintarui Andrijauskui buvo įrašytas kompaktinis diskas. Jis buvo išleistas rėmėjų lėšomis, o šiomis dienomis atspaustas ir papildomas disko tiražas. Tą padaryti leido Ukmergės rajono savivaldybės parama. Ka dangi visi kūriniai jau seniai buvo surepetuoti, minimas kompaktinis diskas buvo įrašytas labai greitai - per vieną dieną.

Kalbėdamas apie koncertą E. Darulis sakė, kad jame skambėjo ir „seni“, ir nauji kūriniai. Pačiame albume visi kūriniai įrašyti juose skambant dambreliui. Šiam instrumentui pritaikyti kūriniai, pasak muzikanto, yra improvizacijos. Nes niekas nežino, kokios dambrelio melodijos skambėjo prieš tris ar penkis šimtus metų. Skirtingų tautų dambreliai daugiausia skiriasi tik išvaizda. Tačiau grojimo technika yra panaši.

E. Darulis juokauja, kad koncerte grojo tuo, kuo turėjo. Taip atsirado būgneliai, afrikietiškas dvasių baidymo vamzdis. Siekta muzikinės įvairovės, nes ilgai klausytis tik dambrelio skambesio - atsibosta. Sunkiausia buvo imti į rankas dambrelį pagrojus būgnu. Nes atidaužius pirštus į būgną, sunku „surasti“ dambreliui reikalingo švelnumo.

Ateityje muzikantai planuoja naudoti ir kitokius instrumentus, pavyzdžiui, zanzulą arba kalimą. Tai dambrelio liežuvėliai uždėti ant būgnelio. Pastarasis tampa rezonatoriumi ir nebereikia burnos. Taip renkami instrumentai savo skambesiu ir tembrais derantys prie dambrelio. Tačiau elektrinių gitarų šiuose koncertuose tikrai nebus – patikino E. Darulis.

Palaipsniui planuojamas antras kompaktinis diskas. Nes atsiranda vis naujų kompozicijų, dainų, norima įdainuoti ar įgroti senas lietuviškas melodijas. Paklaustas, ar tokia sintezė, kai tautinės melodijos grojamos maišant su kitų tautų muzika, yra tikslinga, E. Darulis prisiminė terminą – „Tarptautinė muzika“. Čia jungiamos įvairių tautų senos melodijos. Juk nedaug kuo skiriasi lietuviškas ir afrikietiškas būgnas – tik išvaizda ir skambesiu. Ir pirmame albume tik dvi melodijos buvo liaudiškos, visi kiti kūriniai – E. Darulio ar V. Juozapavičiūtės sukurtos melodijos.

Koncerto klausėsi daug jaunimo. Taip jis turėjo ir edukacinę reikšmę. Pasak E. Darulio muzikantų tikslas yra populiarinti dambrelį, juo atliekamą muziką. Todėl muzikantas Jaunimo centre vadovauja muzikos būreliui. Jį lanko aštuoni gabūs nariai. Juk jaunimas šiandien domisi ne vien „popsu“. Liaudies, senovinė muzika ar archajiški instrumentai dabar tampa vis populiaresni.

Alvydo Motiejūno nuotraukos

Šiam turiniui kometarai išjungti.

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti Jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate su mūsų slapukų naudojimo tvarka ir taisyklėmis. Skaityti daugiau