Sausio 22 d. "Vilkamirgės" galerijoje atidaryta Violetos Bubelytės fotografijų paroda "Autoportretai".

VIOLETA BUBELYTĖ
Fotomenininkė, Fotomenininkų sąjungos narė nuo 1980 m.
Gimė 1956 m. Vilniuje, čia ir gyvena.
Nuo 1998 m. dienraščio „Verslo žinios“ fotokorespondentė.
1999 m. suteiktas Tarptautinės meninės fotografijos federacijos (FIAP) fotografės menininkės garbės vardas (AFIAP).
Kūrinių yra Lietuvos dailės muziejaus, Nacionalinės bibliotekos Paryžiuje, privačiose kolekcijose Lietuvoje ir užsienyje.

        "Jau daugelį metų Violeta Bubelytė fotografuoja tik savo pačios aktus. Klausimas „Kas esi pats?“ autorei tapatus klausimui „Kas yra žmogus?“. Bubelytės aktuose nėra nei emancipatoriškų provokacijų, nei seksualumo temos refleksijų. Tai pokalbis apie vienatvę. Žmogus visuomet, ne tik gimdamas ar mirties akistatoje, yra vienas. Autorė fotografuoja klaustrofobiškai ankštoje asketiško kambario erdvėje, kūną neretai įspraudusi į patalpos kampą. Autopozavimas – tai priemonė meditacijai, psichosomatinėms būsenų studijoms. Iš šios dilemos gimsta specifinė fotografijų įtampa, tarpstanti spengiančioje tyloje. Kūno kalba byloja apie susikaupimą, atsipalaidavimą, taip pat ir skausmingus raumenų susitraukimus. Negausūs atributai – dėžės, lentos, plokščių skydai, draperijos, nepridengdami nesaugo ir negaubia kūno. Daugumoje fotografijų kamera fiksuoja modelį taip tiksliai, kad net hipertrofuoja jo realumą. Kai kuriose naujose nesibaigiančios sekvencijos dalyse nerami šviesa dematerializuoja, ištirpina kūną. Lieka tik jo šešėlis, kuris dar ir sudvejinamas. Modelis tampa pats sau pora.

Tai lyg užuomina į Šiaurės Renesanso tapybai būdingą portretinių aktų aranžavimą. Fotografijų tema – realybės iliuzoriškumas, antrinis žmogiškos patirties charakteris.

Kūnas nebėra savęs atspindys. Žaidybinė kontempliacija pakenčia negailestingą savistabą." (Raminta Jurėnaitė, Lietuvos fotografija: vakar ir šiandien, Vilnius, 1997)

Ši Violetos Bubelytės paroda, kurią sudaro 1981-2003 metais sukurti darbai, 2013 metais buvo rodoma PHotoEspaña festivalyje, kuris rengiamas Ispanijoje kasmet nuo 1998 ir pripažintas pasaulyje kaip vienas iš reikšmingiausių tarptautinių fotografijos forumų. Spaudos konferencijojos metu festivalio kuratorius Gerardo Mosquera žurnalistams pristatydamas parodą pabrėžė, jog tai yra išskirtinė, vienetinė paroda: „Tai ne tik kūnas, fotografijose atskleidžiama individualybė, vidinis pasaulis“.

IQ žurnalisto paklausta, ar nusimesdama drabužius prieš foto objektyvą, kartu apnuogina ir savo sielą, fotomenininkė atsako:
„– Tai nėra sielos apnuoginimas. Atsiverimo įspūdį galbūt sustiprina tai, kad aš žiūriu tiesiai į  žmogų. Taip pat visus intriguoja, jog tai autoportretai. Kartais galvoju, jei tai būtų kitas žmogus, kažin ar būtų toks susidomėjimas. Bet aš sakau, žiūrėkit, tai, kas padaryta, o ne tai, kokios priemonės panaudotos. Kiekviena kūryba yra atsiverimas, tik rezultatai skiriasi.“

Šių metų knygų mugėje bus pristatyta naujai išleistas Violetos Bubelytės kūrybos albumas. Susitikimas su fotomenininke įvyks vasario 23 d., 19 val.

Paroda veiks iki vasario 28 d.

Parengta pagal:
„Violetos Bubelytės paroda „Autoportretai“ festivalio PHotoEspaña pagrindinėje programoje“, artnews.lt, 2013-06-04
www.alfa.lt/leidinys/iq/kuryba-be-rubu-ir-sypsenos/

Šiam turiniui kometarai išjungti.

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti Jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate su mūsų slapukų naudojimo tvarka ir taisyklėmis. Skaityti daugiau