„Camera obscura“ kviečia ne tik žiūrėti
- Smulkiau
- Autorius Organizatorių informacija
- Paskelbta: 2024 m. rugsėjo 24 d.
Ukmergėje startuoja XXI-asis kamerinių teatrų ir performansų festivalis „Camera obscura“, kuris tęsis iki gruodžio vidurio. Festivalio programoje – kameriniai, šokio ir interaktyvūs spektakliai, performansai, instaliacijos, muzikiniai projektai. Organizatoriai žada intriguojančias patirtis nuo pat pirmųjų renginių.
Festivalio atidarymas – rugsėjo 24-ąją. Tądien žiūrovų laukia Agnės Muralytės judesio ir lėlių performansas „Je m'évanouis/Išnykstu“, tyrinėjantis gyvenimo trapumo temą. Jame jautriai ir komiškai pasakojama vieno žmogaus istorija ir situacijos, į kurias jis pateko. Aktorė pasirodo kartu su dailininko Martyno Lukošiaus sukurta lėle, skambant kompozitoriaus Phil Von muzikai. Šis performansas bus atliekamas du kartus: 12:30 – prie Vlado Šlaito viešosios bibliotekos ir 17:30 – Vienuolyno gatvėje.
Festivalio atidarymo iškilmė vyks 18 val. prie Ukmergės Senojo (nebe)Knygyno. Iškart po atidarymo „Vilkamirgės“ galerija ir Jono Meko vizualiųjų menų centras pristatys audiovizualinę instaliaciją „Monteverdi Comes Alive“, kurios autorius – Gintaras Sodeika. Tyrinėjant menininko Jurgio Mačiūno palikimą netikėtai buvo aptikti jo kurto prietaiso, skirto automatiniu režimu komponuoti muziką, metmenys. Iššifravus išlikusius J. Mačiūno piešinius atkurtas jo muzikos generatorius, kurio pagalba galima girdėti vaizdus. Taip ryškiausi fluxus kolekcijos eksponatai suskamba tobula muzika, kurią generuoja J. Mačiūno garsų generatorius. Instaliacijoje pateikiami fluxus kolekcijos eksponatai, bei jų „remix’ai”, – fluxus pokštai, kurių autorius – Mantas Kuginis, o taip pat atkurti Claudio Monteverdi dingusios operos fragmentai, kurių vieną vokalo partijų atlieka pats J. Mačiūnas. Atidarymo metu instaliaciją pristatys autorius. Ją pamatyti bus galima „Vilkamirgės“ galerijoje iki spalio 25 d. (instaliacijos fragmentas - apačioje, dešinėje)
Rugsėjo 25-ąją festivalio teatrų programa startuos Alytaus miesto teatro spektakliu „FIKCIJA made in social media“, kurio režisierė – Rūta Bunikytė. Technologijomis papildytas garso ir vaizdo spektaklis netradicinėje erdvėje pasakoja apie šiuolaikinį žmogų ir vieną didžiausių priklausomybių. Tai teatro komiksas apie šiandienos komunikacijos formas ir būties greitį. Čia situacijų mozaika kuriama veiksmo, gatvės teatro, šokio ir plastikos elementais. Spektakliui pasitelkiamos aštuonių aktorių gyvenimo dienos istorijos ir jų kuriama „naujoji žemė“. Jie skirtingo amžiaus, skirtingų socialinių grupių ir skirtingo gyvenimo būdo, tačiau visus juos jungia rutina, priklausomybės ir baimės – jų realybės fikcija. Realiojo ir socialinio gyvenimo paralelė. Šios istorijos tarsi vieno asmens gyvenimo būdo modulis. „Ar išdrįsite susitikti su tikruoju savimi ir sąžiningai atsakyti į klausimus? Kiek laiko per dieną išbūnate be telefono? Su keliais draugais iš Facebook tinklo iš tiesų draugaujate? O jei nebūtų socialinių tinklų ir telefonų – kaip atrodytų Jūsų diena?“, – klausia kūrėjai. Spektaklis skirtas asmenims nuo 14 metų amžiaus. Jis vyks Pilies parke, pradžia – 18 val. Žiūrovų skaičius ribotas, tad būtina registracija tel. Nr. +370 (601)77064. (nuotrauka - apačioje, kairėje)
Festivalio renginiai tęsis visą rudenį. Pasak organizatorių, laukiama ir beveik kaimynų, ir labai tolimų svečių, kurių spektaklius nuvažiuoti ir pamatyti gali sau leisti ne kiekvienas. Iš pajūrio atvyksta Klaipėdos jaunimo teatras su monospektakliu „Švyturys“, kurio režisierius – Paulius Pinigis. Ukmergiškių pamėgtas Šilutės kamerinis dramos teatras šiemet siūlo komediją „Kalifornijos siuita“, režisierius – Albinas Kėleris. Šiaulių dramos teatro spektaklis atveža spektaklį „Pabandom dar kartą (Skerdynių dievas)“, režisierius – Arvydas Lebeliūnas. Kauno kamerinis teatras parodys nostalgišką spektaklį „Noktiurnas“, režisierius – Gytis Padegimas. Panevėžio teatro „Menas“ spektaklis „ANTI“, kurio režisierius – Aleksandr Špilevoj, skirtas jaunimui.
Muzikinių performansų gerbėjus pakviesime į teatralizuotą poezijos skaitymą su muzikinėmis interpretacijomis „Antano Kalanavičiaus poezijos interpretacijos“, kurį atlieka: Arkadijus Gotesmanas (perkusija), Petras Vyšniauskas (saksofonas) ir aktorius Ignas Ciplijauskas.
Be kita ko ukmergiškiai ir festivalio svečiai turės išskirtinę galimybę vieni pirmųjų išvysti projektus, kurie iki šiol Lietuvoje buvo pristatyti tik kartą ar kelis. Matysime šokio teatro „OKARUKAS“ ir Panevėžio teatro „Menas“ bendrą spektaklį „Meat Factory“, sukurtą pagal J. Melniko „Maša, arba Postfašizmas“, choreografė – Inga Fontez-Sakurako. Šis darbas, šokiruojantis žiūrovą savo drąsa pasitelkiant kraštutinę raišką kalbėti apie totalų nužmogėjimą, rodytas tik Panevėžyje ir Kaune. Ukmergė yra trečias miestas, į kurį atkeliauja spektaklis. Dar jis bus rodomas Vilniuje ir Klaipėdoje.
Šiemet į festivalio programą sugrįžta ir tarptautiškumo elementas. Laukia iki šiol tik kartą Lietuvoje pristatytas tarptautinis muzikinis projektas „Horizons Infinis/Begaliniai horizontai“, skirtas kitais metais būsiančiam M. K. Čiurlionio jubiliejui. Jį atlieka Lietuvoje kuriantys menininkai Phil Von (elektronika), Rokas Zubovas (fortepijonas), bei iš Pranzūzijos specialiai į mūsų festivalį atvyksianti Justine Ribière (viola da gamba). Šiuo metu projektas pristatomas Prancūzijoje.
Visi festivalio renginiai bus anonsuojami atskirai. Daugiau informacijos apie juos galite rasti feisbuko puslapyje – Kamerinių teatrų ir performansų festivalis „Camera obscura“.
Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Ukmergės rajono savivaldybė. Organizuoja – Ukmergės meno draugija, partneris -
Ukmergės kultūros centras.
Taip pat prisideda festivalio draugai ir rėmėjai Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvas, Ukmergės kraštotyros muziejus, Ukmergės Vlado šlaito viešoji biblioteka, „Vilkamirgės“ galerija, Ukmergės meno mokykla, gastro pub „Aš būsiu čia“, rajono laikraščiai.
Nuotraukos - organizatorių.