Spausdinti

Kovo 7 d. Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje surengtas Lietuvos rašytojų sąjungos išleistos atsiminimų knygos apie Paulių Širvį „Metai su Pauliumi“ pristatymas. Šitą gražų vakarą ukmergiškiams padovanojo kraštietis poetas, Kauno Juozo Tumo-Vaižganto muziejaus vedėjas Alfas Pakėnas, kuris ir sudarė minėtąją knygą.

„Dažnai prisimenu praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio Vilnių. Visi pasiilgstame savo jaunystės miestų. Žmonių, su kuriais buvo bendrauta, jais žavėtasi. Kurie vėliau, nors ir nebūdami šalia, lydėjo gyvenimo keliu. Vienas iš tokių žmonių man buvo Paulius Širvys“, - rašo įžanginiame žodyje A.Pakėnas. Su romantiška nostalgija jis pastebi, jog Vilniuje nebėra „Palangos“ restorano, anuo metu buvusio Pauliaus Širvio kasdieninio užutekio, išnyko tikroji „literatinės“ aura, nes ten nebesirenka menininkai. Daug kas neatpažįstamai pasikeitė Vilniuje ir lietuvių poezijoje nuo poeto mirties. Nauji pasaulio vėjai palietė ir jo šeimą: duktė Dangė, kurią taip mylėjo, gyvena Amerikoje, anūkė Evelina – Vokietijoje. Jos dešimtmetis sūnus Matas, sako, labai šaunus ir primena savo senelį Paulių.

Gausiai į viešosios bibliotekos salę susirinkusiems ukmergiškiams Alfas Pakėnas pasakojo, kaip pirmąsyk sutiko poetą prieš 35-erius metus, Vilniaus pedagoginiame institute studijuodmas lietuvių kalbą ir literatūrą. Jam neretai tekdavo pabendrauti su Pauliumi Širviu, kuris, pasak Alfo, gyveno tarsi šv.Pranciškus, priėmęs neturto įžadus – viską išdalijęs kitiems. „Dar jaunas būdamas, supratau jo vienišumą, jo ilgesį, jo vienintelę, didelę jaunystės meilę. Jo užgėrimus, nenugalimą norą apsvaigti ir užsimiršti, pasislėpti nuo pasaulio. Ir jo eilėraščius – iš pačių sielos gelmių, iki balso užlūžimo. Jie manyje sukėlė aidą. Jaučiau, koks jis negailestingas sau ir koks geras kitiems. Stiprus, bet greitai sužeidžiamas. Jį apginti galėjo tik draugai, o jų nebuvo daug – tikrų draugų. Kaip nebuvo ir tikros, paprastos laimės, nors gamta dosniai apdovanojo išorės ir vidaus grožiu, o svarbiausia – retu, nepakartojamu talentu, - dalijosi įspūdžiais knygos sudarytojas.

Tada bendraudamas su poetu, A.Pakėnas net numanyt negalėjo, jog po daugelio metų, gražaus savo jubiliejaus – 55-mečio išvakarėse, tarsi dovanos gimtadieniui jis sulauks savo parengtos knygos apie Paulių Širvį. Žinoma, tai ne pirmas ir ne vienintelis leidinys apie poeto gyvenimą ir kūrybą. Pirmoji atsiminimų knyga – „Kol Nemunas bus...“ pasirodė prabėgus 12 metų po P.Širvio mirties. Vėliau buvo išleistos Rimanto Šavelio, Alfonso Krasausko, Stasio Lipskio, Edvardo Uldukio knygos apie Paulių Širvį. „Tačiau norėjosi platesnio panoraminio žvilgsnio į poeto gyventą laikmetį bei asmenybę. Reikėjo paskubėti, nes P.Širvio bendraamžiai ir bičiuliai, jį gerai pažinoję, patys pamažu iškeliauja į Amžinybę, daug įdomaus nusinešdami su savimi. Todėl ir gimė ši knyga – „Metai su Pauliumi“, - sakė A.Pakėnas.

Šioje knygoje apie poetą pasakoja jo šeimos nariai ir giminaičiai, vaikystės ir jaunystės draugai, žinomi rašytojai. Jų prisiminimuose – tuometinis Vilnius su savo gatvėmis, kavinėmis, bohemiškais papročiais ir nuotaikomis. Dienoraščio, laiškų fragmentai.

Vakaro metu daug gražių, romantiškų prisiminimų apie Paulių Širvį pažėrė buvusi tuometinės Knygos bičiulių draugijos vadovė, ilgametė literatūrinio „Žydinčios vyšnios šakelės“ konkurso rengėja Leonora Jankeliūnienė, poetai Zuzana Stunžėnienė, Vincas Lukša, SODROS Ukmergės skyriaus direktorius Vytautas Pupšys ir kiti vakaro svečiai. Jiems koncertavo jaunieji ukmergiškiai - Antano Smetonos gimnazijos, „Šilo“ ir Jono Basanavičiaus vidurinių, Dukstynos pagrindinės mokyklos auklėtiniai.

M. Širvienės nuotraukoje knygos sudarytojas A. Pakėnas ir L. Jankeliūnienė

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti Jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate su mūsų slapukų naudojimo tvarka ir taisyklėmis. Skaityti daugiau