Jurginės - tai pavasario žalumos, jaunimo, žemdirbių ir arkliaganių šventė. Anot senolių, Jorė arba Joris - pavasario Perkūnas. Jis vaizduojamas kaip raitelis, valdantis žemės raktus, prikeliantis augmeniją. Sakoma, kad tą dieną parlekia gegutė, ir labai pasisekė tam, kas tą dieną išgirdo ją kukuojant. Tikima, kad jei gegutė pirmą kartą užkukavo Jurginių dieną, metai bus sėkmingi.

Ukmergės kultūros centre, balandžio 24 d. gegutė neužkukavo, bet vyko vaikų liaudies kūrybos atlikėjų šventė - konkursas „Tramtatulis“. Šis konkursas kas antri metai vyksta visoje Lietuvoje ir skiriamas tautosakos ir mitologijos tyrinėtojo, etninės kultūros puoselėtojo profesoriaus Norberto Vėliaus atminimui. Šventę pradėjo Dukstynos pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokinių folkloro ansamblis vadovaujamas Jūratės Martinkutės, ši vadovė dar parengė ir mergaičių trio - Dovilę Januškevičiūtę, Džiugilę ir Gabiją Valiukevičiūtes. Iš Dukstynos pagrindinės mokyklos į švente atvyko ir puikiai pasakas sekė žavi pasakorė Ugnė Čekavičiūtė, kuriai pasirengti padėjo mokytoja Zita Matulevičienė. Ukmergės kultūros centro Sližių filialo meno vadovė Statytė Novikienė stebino parengtų kolektyvų gausa ir nuoširdumu: darželinukų ansamblis - Ugnė Graužinytė, Irutė ir Angelė Takarevičiūtės, Domantas Šmigelskis, Benas Ginatas, Karina Petrova, Ugnė Graužinytė puikiai dainavo ir viena, gražiai pasirodė ir šeimyninis duetas - Vilius ir Rūta Krikštaponiai (Viliukas dar ir dvi sakmes paporino), vyresnių klasių merginų duetas - Vilma Matačiūnaitė ir Ieva Bausytė, bei ansamblis - Vilma Matačiūnaitė, Ieva Bausytė, Laura ir Inesa Lapūnaitės, Aistė Vereniūtė, Rūta Krikštaponytė. Deltuvos smuikininkė Urtė Silvija Stimburytė (vad. Laima Lenčickienė) paįvairino šventės muzikinę programą. O pasakotojas Paulius Zukas (vad. R. Šimonienė) iš Veprių privertė susimąstyti apie įvairius mistinius nutikimus. Bet labiausiai pradžiugino dvi atlikėjos - 4 metukų Roberta Navickaitė iš Rečionių, kuri papasakojo savo promočiutės pasaką ir labai išraiškingai pasakojusi Justė Pažūsytė iš Petronių. O nudžiugino tuo, kad jas abi paruošė mamos. O svečių, Utenos vaikų lopšelio - darželio „Želmenėlis“ folkloro ansamblio „Kupolytė“ (vadovė Elena Kiškienė) Sekminėms skirta programa sužavėjo visus, ir vaikus, ir suaugusius.

Visada atsiranda išskirtinių meninių gebėjimų vaikų, tikrų perliukų. Nereikia bijoti, kad jie ims tuo didžiuotis. Juo labiau, - jei pajus pasididžiavimą savo dainomis, prigimtine Tautos kultūra. Ši šventė turėtų prisidėti prie to, kad vaikai nesigėdytų viešai dainuoti savo tautinių dainų ir dainuotų jas taip, kad net tiems, kuriems tos dainos „negražios“, - patiktų.

Vaikas – kultūros skleidėjas. Dainuojantys vaikai – ir šviesesni, ir geresni. Šiais masinės kultūros renginių tvano laikais – tai nelyg gaivus oro gurkšnis žmogui, kuriam reikia savosios, pamatinės kultūros. Taigi, nors dainelėje sakoma „Tramtatulis nuogas, rinko šile uogas...“, ne toks jis ir nuogas. Turim kuo didžiuotis...

E. Druskino fotografijos

Šiam turiniui kometarai išjungti.

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti Jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate su mūsų slapukų naudojimo tvarka ir taisyklėmis. Skaityti daugiau