Pirmasis pristatymas - Ukmergėje
- Smulkiau
- Autorius Rasa GRIŠKEVIČIENĖ
- Paskelbta: 2008 m. birželio 28 d.
„Šitas Aidas, šitas Marčėnas“ – taip vadinasi pati naujausia, tik pries keletą dienų pasaulį išvydusi Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos knyga, kurios autorius – šios leidyklos vyriausiasis redaktorius, literatūros kritikas Valentinas Sventickas. Progą patys pirmieji pamatyti šią knygą praejusią savaitę, birželio 28 d., turėjo ukmergiškiai – autorius ją pristatė Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje vykusio rajono bibliotekininkų seminaro metu. Tai knyga apie vieną įdomiausių dabarties poetų, Nacionalinės premijos laureatą, poetą Aidą Marčėną. Studija parašyta gyvosios kritikos kalba, pasak autoriaus, ne liaupsinant, o įsižiūrint, įsiklausant, nusišypsant, jaučiant besitęsiančią kūrybos tėkmę, jos sroves bei kontekstus. Knygoje įterpti pokalbiai su poetu ir kitais vertintojais, skaitytojui pateikiama ryškių margaspalvės herojaus biografijos epizodų. Poetas matomas ir tarp bendražygių, įvairiose erdvėse – nuo garsiosios Gorkynės (buvusios Gorkio gatvės) užeigų iki laureato poetinės vienatvės.
Seminaras buvo skirtas skaitymo metams, todėl daugiausia ir kalbėta apie literatūrą, skaitytojus, knygos vietą dabartinėje visuomenėje. „Jūs, bibliotekininkai, esate tarpininkai tarp rašančiųjų ir skaitančiųjų. Esu įsitikinęs, kad knyga gyvens, kad visad bus ją skaitančių žmonių. Knyga su savo jaukiu šiugždesiu, spalvom ir iliustracijom, kurią galima pasiimti į parką, į laivelį, į lovą – ji gyvens ilgai ir laimingai...“ – sakė šypsodamasis svečias, apgailestaudamas, kad Lietuvos bibliotekos pagal knygų fondų komplektavimo galimybes, pagal vyriausybės skiriamas lėšas joms įsigyti vis dėlto atrodo kukliausiai ne tik Europoje, bet ir tarp artimiausių savo kaimynų. Gražu, kad paskelbti skaitymo skatinimo metai, tik norėtųsi, kalbėjo V.Sventickas, kad tai nebūtų vienkartinė akcija, o taptų pretekstu tolesnei veiklai, skatinant domėjimąsi knyga.
Kaip iš gausybės literatūros išsirinkti tinkamą knygą? Čia, pasak literatūros kritiko, lemia du faktoriai – knygos autorius ir ją išleidusi leidykla. Tai geriausias knygos atpažinimo ženklas. Ir todėl visiems turėtų rupėti, kad bibliotekoje būtų rimtos, patikimos, išliekamąją vertę turinčios knygos, o tokias leidžia „Baltos lankos“, „Gimtasis žodis“, „Vaga“, „Tyto Alba“, „Alma littera“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla. Jos pati naujausia knygų serija - „Lietuvių literatūros lobynas. XX amžius“, kurią iš dalies finansuoja žinomas verslininkas ir politikas Ramūnas Karbauskis ir jo tėvas, sovietmečiu buvęs garsaus kolūkio Šiaulių rajone pirmininkas Česlovas Karbauskis. Už paramą leidyklai šie mecenatai gauna dalį išleistų knygų ir dovanoja jas savo aplinkos žmonėms, tokiu būdu gražiai propaguodami lietuvių literatūros klasiką. Minėtosios serijos išskirtinis privalumas tas, jog knygos išleistos ne pakartotinai, o iš autoriaus rankraščio. Yra žinoma, jog sovietmečiu daugelis knygų, sakė V.Sventickas, buvo leidžiamos „sužalotu pavidalu“, praėjusios griežtą cenzūrą, gerokai „apkarpytos“. Tai pasakytina ir apie Balio Sruogos romaną „Dievų miškas“, ir apie Mariaus Katiliškio knygą „Miškais ateina ruduo“, ir apie daugelį kitų populiarių leidinių. Dabar leidžiami originalūs lietuvių klasikų kūriniai. Dar vienas itin vertingas šių knygų bruožas – įvadiniai straipsniai, kuriuos rašo žinomi literatūros kritikai. Jie padeda skaitytojui susivokti, įvertinti autorių dabartinės visuomenės, šiandieninės literatūros kontekste. Štai perskaičius Vytauto Martinkaus įvadini straipsnį apie Juozo Baltušio romaną „Sakmė apie Juzą“, imi visai kitaip vertinti šio klasiko kūrybą, kurią kai kurie „žinovai“ atgimimo metais buvo pradėję net deginti...
Paklaustas, kokie autoriai šiandieną populiariausi ir pagal ką jo vadovaujama leidykla renkasi savo būsimąsias knygas, V.Sventickas su šypsena pripažino, jog suderinti literatūros kritiko ir leidėjo veiklą nėra paprasta. Jei kritikuosi savo leidyklos išleistas knygas, busi nesuprastas, kita vertus, autorius kartais jam būna nelabai priimtinas, tačiau knygą verta spausdinti... „Čia juk Lietuva“, - pusiau rimtai, pusiau juokais sakė lietarūros kritikas, pripažindamas, jog vis dėlto dažniausiai renkasi tas knygas, apie kurias galima parašyti ką nors gero... O tarp gabiausių, talentingiausių, įdomių ir patrauklių savo kūryba autorių jis minėjo negęstančio talento klasiką Justiną Marcinkevičių, poetus Donaldą Kajoką, Gintarą Grajauską, Aidą Marčėną, gabų, jauną poetą Rimvydą Stankevičių, kuris ateityje, pasak kritiko, taps labai žinomu autoriumi.
Svečias papasakojo apie naujus leidyklos sumanymus, apie planuojamą pradėti leisti XIX amžiaus lietuvių literatūros klasikos seriją, kitus leidinius, atsakė į susitikimo dalyvių klausimus.
Renginio metu buvo galima įsigyti Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos leidinių. Visiems, kurie jų pirko, V.Sventickas dovanojo savo žinomą ir populiarią knygą „Laisvė kurti, laisvė turėti“.
M. Širvienės nuotraukoje – literatūros kritikas Valentinas Sventickas.