Šią vasarą devyniuose Ukmergės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos filialuose duris atvėrė VIPT (Viešosios interneto prieigos taškai). Iki šiol interneto paslaugomis galėjo naudotis septynių kaimo bibliotekų lankytojai, dabar langas į informacijos pasaulį atsivėrė ir Želvos, Pabaisko, Pavytinės, Rečionių, Balelių, Dainavos, Veprių, Liaušių bei Pašilės filialuose. Tai – Viešųjų interneto prieigos taškų tinklo projektas, pagal kurį, tęsiant ankstesnį Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuojamą projektą, Lietuvos kaimo vietovėse šiemet bus įrengta dar 400 VIPT.

Liepos 11 d. Viešosios interneto prieigos punktas buvo atidarytas Liaušių bibliotekoje. Į iškilmes susirinko kaimo bendruomenės atstovai, kultūros darbuotojai, pedagogai, Šešuolių seniūnijos šeimininkai, aplinkinių kaimų bibliotekininkės, kiti svečiai. Renginyje dalyvavęs šio projekto iniciatorius S4 ID direktorius Jonas Kupinas prisiminė pačią darbų pradžią – 2002 metus, kai aljanso „Langas į ateitį“ iniciatyva šalyje buvo įsteigti pirmieji 175 VIC (Viešojo interneto centrai). Ukmergėje pirmasis toks centras atsidarė Viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus patalpose, vėliau jie buvo įsteigti Siesikuose ir Šventupėje, dar po metų interneto paslaugos pasiekė Taujėnų, Žemaitkiemio, Lyduokių, Jakutiškių bibliotekas. Šiandieną rajone veikia 17 VIC arba VIPT. Visos rajono bibliotekininkės baigė kompiuterinio raštingumo kursus, gavo pažymėjimus, todėl dabar gali padėti savo lankytojams, ateinantiems į biblioteką ieškoti informacijos, išsiųsti elektroninį laišką, susimokėti komunalinius mokesčius.

Nauja interneto paslauga – elektroninis pajamų deklaravimas, kuriuo mielai naudojasi vis daugiau kaimo gyventojų. Šventėje dalyvavusios viešnios – Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos paslaugų mokesčių mokėtojams departamento direktoriaus pavaduotoja Virginija Ginevičienė bei Ukmergės skyriaus vedėja Danguolė Stundienė džiaugėsi, jog šis darbas bibliotekose vyksta sklandžiai, su jų darbuotojomis malonu bendrauti, o svarbiausia – sodiečiams nebereikia važiuoti iš namų – visas paslaugas jiems padeda atlikti kaimo biblioteka. Dabar šios galimybės sulaukė dar devynių kaimų gyventojai.

VIPT administravimo ir steigimo ekspertei Laurai Grinevičiūtei ši vasarėlė tikrai karšta. Retą dieną ji nevažiuoja į kurį nors Lietuvos kaimą ar miestelį, kuriame atidaromas naujas interneto prieigos taškas. Laura ir pati prisipažino, jog beveik kiekvieną dieną ji kelyje, bet šitos išvykos jos nevargina – smagu matyti šiuolaikiškai sutvarkytas kaimo bibliotekas, jaukiai įrengtus VIPT-us.

Viešnia linkėjo Liaušių gyventojams, kad internetas nebūtų skirtas vien pramogoms ir vaikų žaidimams, o gražiai tarnautų ir rimtoms paslaugoms – elektroninei bankininkystei, ieškant naudingos informacijos, darbo ar verslo partnerių.

Naujuoju interneto prieigos tašku džiaugėsi ir ilgametis Šešuolių seniūnijos seniūnas Jonas Dikčius. Su juo Viešosios bibliotekos šeimininkams ypač malonu bendrauti – seniūnas visada dalykiškas, konkretus, pasiryžęs padėti, puikiai suprantantis kaimo žmonių poreikius. Jo rūpesčiu gražiai suremontuota ir Šešuolių biblioteka, kurioje jau įkurdinti kompiuteriai, o internetas atkeliaus kitais metais su naujuoju projektu „Bibliotekos pažangai“, kurį finansuoja Melindos ir Bilo Geicų fondas.

Beveik pusšimtį metų Liaušių bibliotekoje dirba Monika Kurnickienė, puikiai pažįstanti kiekvieną šitų apylinkų žmogų, žinanti savo skaitytojų pomėgius ir rūpestingai plušanti savo mažytėje knygų šventovėje. Tiesa, ne tokia ji jau ir maža – bibliotekos patalpos erdvios, suremontuotos, jaukios. Monika ir pati sugeba susirasti sau rėmėjų – ji nesidrovi praverti vietos verslininkų, kaime įsikūrusių įmonių durų ir paprašyti dažų ar tapetų bibliotekos sienoms, o remontuodama biblioteką, pirmiausia „įdarbina“ čia savo vyrą, susiranda kitų talkininkų. Šituose kraštuose gimusi ir užaugusi, nuo 19 metų pradėjusi dirbti tuometinės Butkūnų kaimo skaityklos vedėja ir baigusi buvusią Vilniaus kultūros mokyklą, kito darbo ji ir nebeieškojo.

Į biblioteką atkeliavusios pažangiosios technologijos, kompiuteriai neišgąsdino septintąją dešimtį bebaigiančios bibliotekininkės. Ji labai noriai domisi interneto paslaugomis, gilinasi į kompiuterio galimybes ir mielai padeda savo lankytojams. „Jei ko ir nežinosiu, anūkų paklausiu“, - šypsosi Monika, džiaugdamasi naujomis galimybėmis kaimo žmogui. Šventinio renginio metu jai mielai talkino ir Liaušių kultūros namų renginių organizatorė Onutė Jonaitienė, ir Želvos vidurinės mokyklos vienuoliktokas, mokytojo Vilmanto Driuko auklėtinis, Irmantas Paškevičius, padėjęs ne tik rūpintis interneto ryšiu, bet ir surengęs savo mažytį koncertą – dainavo pritardamas sau elektriniais vargonėliais.

Liaušių bibliotekoje, kaip ir visuose kituose kaimo filialuose, atsiradus kompiuteriams, lankytojų labai padaugėjo. Bibliotekininkės išradingos – kol vieni sėdi prie kompiuterio, kitiems jos pasiūlo naują knygą, žurnalą ar laikraštį. Žinoma, žmonės susigundo. O dažnas, paėmęs į rankas gerą naują knygą, jau ir nebenori jos atiduoti. Arba atskuba į biblioteką dar kartą...

Naujuosiuose VIPT-uose įrenginėjama signalizacija, rūpinamasi kitomis apsaugos priemonėmis, kad patikimai ir saugiai čia jaustųsi ir dirbantys žmonės, ir čia atkeliaujanti naujoji įranga.

V. Tylienės nuotrauka.

Šiam turiniui kometarai išjungti.

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti Jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate su mūsų slapukų naudojimo tvarka ir taisyklėmis. Skaityti daugiau