Rugsėjo pradžioje pasirodė Ukmergės kraštotyros muziejaus (sudarytoja Jūratė Šakienė) parengtas katalogas "Mažosios architektūros paminklų geležinės viršūnės ir antkapiniai paminklai". 64 puslapių leidinio išleidimo ir spausdinimo išlaidas finansavo Lietuvos Respublikos kultūros ministerija pagal Nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimo sklaidos ir atgaivinimo programą, spausdino UAB "Valdo leidykla".

"Mažosios liaudies architektūros paminklai - viena gražiausių kaimiškojo peizažo sudėtinių dalių. Iš tolo akį traukiantys pakelės ar sodybų paminklai puikuojasi ne vien dievdirbio rankų išvinguriuotu dekoru, skulptūrėlėmis ar architektūrine kompozicija. Dangaus mely išryškėja stogastulpio ar koplytstulpio viršūnė - įmantrus geležies ažūro kryžius" - rašoma sudarytojos įžanginio straipsnio pradžioje. Toliau straipsnyje nusakomas metalinių detalių atsiradimo mažojoje liaudiškoje architektūroje kelias, minimi kalviai dirbę Ukmergės rajone ir mieste, nurodomi kiti šaltiniai kuriuose užfiksuoti Ukmergės apylinkėse pastatyti koplytstulpiai, stogastulpiai ir kiti mažosios architektūros paminklai bei jų metalinės detalės. Daugiausiai vietos straipsnyje yra skiriama pristatyti Ukmergės kraštotyros muziejaus ekspozicinėse salėse ir fonduose saugomiems eksponatams - metaliniams kryžiams. Nurodomos jų radimo vietos, apytikslė pagaminimo data, aprašomas puošybinis dekoras, jo genezė.

Panašios proporcijos išlaikomos ir katalogo įliustracijose - didžioji jų dalis yra skirta muziejuje esantiems kryžiams, pateikiant jų dydžius, radimvietes, muziejinius registracijos numerius. Be jų kataloge yra keletas senų forografijų, kuriose užfiksuoti nebeišlikę mažosios architektūros paminklai su įdomia metaline ornamentika. Knygelės viršeliui panaudoti 1912 m. A. Jaroševičiaus Šešuoliuose pieštų kryžių ir koplytstulpių piešiniai. Bendras katalogo dizainas - santūrus bet pakankamai solidus.

Džiugu, kad muziejininkai pristatė muziejuje saugomas mažosios architektūros paminklų detales, paprasta ir prieinama forma pateikė šių kultūros paminklų kolekciją, parodė fonduose nuo lankytojų akių "pasislėpusius" eksponatus. Katalogas - gražus etninės kultūros puoselėjimo ir propagavimo pavyzdys.

Šiam turiniui kometarai išjungti.

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti Jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate su mūsų slapukų naudojimo tvarka ir taisyklėmis. Skaityti daugiau