Naujojo Rusijos kino dienos'08
- Smulkiau
- Autorius Arvydas PĖŠINA
- Paskelbta: 2008 m. spalio 15 d.
Spalio 14-15 dienomis Ukmergės kultūros centre vyko Naujojo Rusijos kino renginiai. Žiūrovai galėjo pamatyti tris skirtingus kino filmus, pabendrauti su svečiais – kino kritiku, filmo „Sentimentalus romansas – 2000. Rekviem XX amžiui“ režisieriumi Valerijumi Bosenko, Rusijos kinematografijos fondo direktoriumi Michailu Jefremovu, kino kritike Neringa Kažukauskaite.
Pirmą festivalio dieną buvo pristatyti du filmai. „Sentimentalus romansas – 2000. Rekviem XX amžiui“ – muzikinis, aštuonerius metus kurtas filmas. Jis buvo kuriamas specialiai Rusijos kino šimtmečiui. Šiame filme skamba penkiolika romansų iliustruotų kino miniatiūromis.
Šis filmas prasideda dar pirmųjų rusiškų filmų ištraukomis, baigiasi sovietmečio žlugimo įvykiais. Kaip pasakojo B. Bosenko filmo leitmotyvas yra motinos išlydinčios vaiką į gyvenimą viltis. Tačiau tai ko laukė motina, neįvyko - žmonių likimus sulaužė sovietinė sistema. Filmas baigiasi romansu „Mūsų draugą veda į katorgą“. Sunkiausia režisieriui, kuris, beje, tvarko Rusijos kino archyvą, buvo atrinkti ne kadrus, bet muziką, kurį parodytų atvirkštinę Sovietų Sąjungos pusę.
Kitas filmas „Nirvana“ pasakoja apie dvidešimtmetės medicinos darbuotojos Alisos gyvenimą Peterburge. Ji apsigyvena viename iš apleistų namų, kur jos kaimynais tampa narkomanų porelė. Prasidėjus nesėkmėms, Alisa ir kaimynė tampa nuoširdžiomis draugėmis, suprasdamos, kad tik viena kitos palaikymas gali išgelbėti Valerą. Šiame filme svarbiausia spalvingi kostiumai, neįprastos šukuosenos ir pribloškiantis makiažas.
„Plius vienas“ – romantinė komedija. Šis filmas – festivalio Ukmergėje išimtis – tai komercinis filmas, Rusijoje jau uždirbęs septynis milijonus dolerių. Šiame, 2008 metais sukurtame jaunos režisierės darbe pasakojama apie meilės istoriją. Miela tipiška filologė, vertėja Maša gyvena užsidariusi tarp keturių sienų. Kartą ji sulaukia pasiūlymo vertėjauti britų lėlininkui Tomui, kuris nuolat vaikšto su savo mapetu Digiu. Kai Digis ima kalbėti apie jausmus, drovią Mašą tai ima trikdyti.
M. Jefremovas pasakojo, kad organizuoti festivalį paprašė Maskvoje, Lietuvos ambasadoje dirbantis J. Budraitis. Šiame festivalyje rodomi filmai gerai įvertinti įvairiuose festivaliuose Rusijoje. Festivalio filmai rodomi Vilniuje ir dar keturiuose šalies miestuose. Tokie festivaliai reikalingi, nes jei ateis nors vienas žiūrovas ir jo širdyje kas nors liks, festivalį organizuoti verta. Rusijos kinematografijos fondas bando „prastumti“ įstatymą, palengvinsiantį bendrų, tarptautinių filmų kūrimą. Rengiami tarptautinės kino mokyklos visų buvusių sąjunginių respublikų jauniesiems talentams. Tikimasi ir sekančiais metais vėl organizuoti festivalį, nes juntamas didelis susidomėjimas.
Festivalio Ukmergėje organizatorė Gražvyda Tušienė pasidžiaugė žiūrovų, ypač mokinių, gausa. Tokie netradicinių filmų renginiai šiais metais dar laukia žiūrovų. Lapkričio mėnesį organizuojamas su aštuoniasdešimtmetį švenčiančiu kino operatoriumi Jonu Griciumi, vėliau P. Abukevičiaus filmų retrospektyvą. O gruodžio pradžioje paminėsime filmo „Nesėtų rugių žydėjimas“ trisdešimtmetį. Planuojamas susitikimas su aktoriumi Donatu Banioniu.
Režisierius V. Bosenko atsakė į žiūrovų klausimus apie filmo kūrimą
E. Darulio nuotraukoje M. Jefremov