Ukmergės kraštotyros muziejuje rugsėjo 18 d. buvo atidaryta dailininko Leonido Polukovo paroda. Į atidarymą atėjo tikrai nemažai žiūrovų - įvairi, amžiaus, intencijų bei skonio prasme publika - nuo dailės mokyklos moksleivio iki garbingo amžiaus kolegų... Atėjau ir aš. Kaip sakoma „Veni, vidi" ("Atėjau, pamačiau").

Ar ši paroda kultūrine prasme yra įdomi ir vertinga? Kaip šie kūrybiniai darbai atrodo Lietuvos dailės kontekste? Ar ji ugdo ir turtina Ukmergės dailės palikimą? Kokį emocinį kodą ji įrašo į žiūrovo sąmonę?... Daug tokių ir panašių klausimų gali kilti prieš kiekvieną naujai atidaromą parodą, kol nežinai kas joje eksponuojama... Ne išimtis ir L. Polukovo paroda.

Savo įspūdžius apie parodą pradėčiau dėstyti nuo to, jog bendras parodos vaizdas yra tikrai estetiškas – tapybos drobės jautriai ir su skoniu derinamos su ryškiomis spalvinėmis dėmėmis – vienspalvėmis kartono ir drobės plokštumomis, parodų salės mikroerdves su sukabintais paveikslais gražiai papildo santūrus gamtos elementai – akmenys, kriauklės... Savo vietą randa ir specifiniai tapytojo įrankiai – nešiojamas molbertas – „etiudininkas“, paletė, teptukai... Tad bent jau „tapybinė“ parodos ekspozicija yra pakankamai graži ir „maloniai nuteikia“ žiūrovo emocinį lauką bei estetinę pajautą.

Leonidas Polukovas, lyginant su kitais Ukmergėje gyvenančiais ir kuriančiais dailininkais-tapytojais yra gana produktyvus ir, matyt, dėl šios priežasties – techniškas. Jo peizažų (tai dominuojantis tapytojo drobių motyvas) potėpiai yra gražiai, švariai ir tiksliai sudėlioti. Spalvos ryškios ir sterilios. Kompozicijos tradicinės ir aiškios. Horizonto linijos, nelyg nuotraukose – vos juntamai išgaubtos. O gėlės tokios ryškios, tarsi saulė savo blyksniais padėtų dailininko akims „nufotografuoti“ tokį kadrą, kokio nepamatysi paprastomis, neįžvalgiomis akimis. Peizažiniai motyvai fotografiškai realistiniai su pretenzija į impresionistinę manierą ir su ne itin drąsia, bet aiškiai juntama dekoratyvumo doze. Beje, šio dekoratyvumo norėtųsi daugiau, nes būtent ši savybė yra Leonido stiprioji pusė... Tačiau vis tik klausiu savęs - kur riba ir koks skirtumas yra tarp gėlių, tapomų ant vazos, atviruko, vaikiškų knygelių iliustracijų ir gėlių, tapomų ant gruntuotos dailininko drobės, prie kurios liečiasi grubūs terpentinu kvepiantys teptuko kiaulės šeriai ar mentelė. Leonidas Polukovas visada tapo tik ant drobės ir tik su gerais, kokybiškais aliejiniais dažais, bet ar kartais jam nekyla vidinė priešprieša tarp tapybos darbo „solidumo“ ir „atvirutinių“ motyvų „smulkumo“. Čia, žinoma, su sąlyga jei dailininkas paveikslus tapo pagal savo paties susirastus ir nufotografuotus motyvus. Priešingu atveju kyla įvairūs niuansai susiję su žodžiais „autoriaus teisės“ ir „plagiatas“...

Jeigu kalbėti apie kitoje muziejaus parodų salės pusėje eksponuojamus L. Polukovo grafikos darbus, tai išdrįsiu prisipažinti, kad juos apžiūrėjęs vis tik atsukau nugarą į grafikos lakštus ir toliau vaikščiojau žiūrinėdamas jo tapybą. Man ji brandesnė technikos prasme. Grafika, išskyrus gal yik vieną kitą darbą, ne tik nėra techniškai atlikta, bet ir neakcentuoti bandymai sukurti „kažką modernesnio“ prideda nemenką minusą. Matyt dailininkas šioje srityje mažiau dirba? Galbūt ne visada ir ne visiems menininkams įdėjų paieškos duoda naudos kūrinio rezultatui? O gal tai tik eskizai kažkokiems būsimiems kūriniams, kuriuos autorius dar laiko paslaptyje ir tas naujas įdėjas išvysime naujose Leonido Polukovo parodose?

Mes, žiūrovai, galime tik savo fantazijose bandyti spėlioti kas gims kuriančiojo sąmonėje, kaip vystysis jo tolimesnis kūrybinis kelias. Juk žodis „kūrėjas“ ir žodis „dailininkas“ niekada nevaikšto po vieną. O, nesvarbu ką kurtum, kurdamas visuomet atrandi kažką naujo... Tačiau jei žiūrovas, žiūrėdamas į paveiklsus, savo sąmonėje ima kurti ir perkūrinėti tai, kas jau sukurta dailininko – kaži ar tai gerai? Todėl linkiu dailininkams įtikinančiai išbaigti savo kūrinius, nebūtinai pasakojant viską „protokoliškai“, o žiūrovams – atsiduoti dailininkui... Dailininkai ir žiūrovai - sėkmės santykiuose!

Šiam turiniui kometarai išjungti.

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti Jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate su mūsų slapukų naudojimo tvarka ir taisyklėmis. Skaityti daugiau