Birželio 10 dieną literatė pedagogė, vienuolikos poezijos rinkinių autorė Apolonija Grigonytė pakvietė ukmergiškius į naujos savo poezijos knygos „Būties aidai“ pristatymą.

Liūdesys – mana dainelė,
Ilgesys – mana tiesa.
Išeinu - darbų upelis,
Sugrįžtu – būtis pilka.
Piktas įkandin kvatojas:
„Pėdina galva balta...“
Aš dienos nuplaunu kojas
Ir šypsaus svaja...

„Esmė“ – taip šį eilėraštį pavadino pedagogė Apolonija Grigonytė, įdėjusi jį į naująją poezijos knygą „Būties aidai“ – jau vienuoliktąjį savo kūrybos rinkinį, kurį šį pavasarį išleido UAB „Valdo leidykla“. Neseniai šios knygelės pristatymas surengtas buvusių mokslo draugų, tuometinės Vlado Žvirblio pedagoginės mokyklos auklėtinių, būrelyje – jaukioje kamerinėje aplinkoje, svaiginančiai kvepiant jazminų žiedams, primenantiems vaikystę ir gimtąjį Varžų kaimą.

Tarp klasės draugų, kolegų ir bičiulių puikiai jautėsi ir buvusi šios mokyklos dėstytoja, Vilniaus pedagoginio universiteto docentė Liuda Kadžytė-Kuzavinienė. 85-ąjį gimtadienį šiemet švenčianti pedagogė džiaugėsi galėdama bent trumpam sugrįžti į jaunystės laikus, susitikti su savo buvusiais mokiniais. Ji iki šiol puikiai prisimena gražius, sklandžius Apolonijos Grigonytės rašinius, jos rankos lengvai vedžiojamą plunksną, pastangas siekti mokslo aukštumų. Kalbėdama apie buvusios savo mokinės kūrybą, dėstytoja ragino ją išbandyti ir prozos žanrą – rašyti prisiminimus apie mokyklą, gyvenimo kely sutiktus žmones, jų darbus.

Liuda Kadžytė-Kuzavinienė renginio metu pristatė ir savo atsivežtą leidinį, kurio viena iš sudarytojų yra ji pati. Tai Vilniaus pedagoginio universiteto Lituanistikos fakulteto iniciatyva išleistą knyga „Kazimieras Kuzavinis – kalbininkas ir pedagogas“. Joje – žinomų mokslininkų atsiliepimai, jo paties straipsniai apie Lietuvos vardo tyrinėjimą ir kirčiavimo mokymą, buvusių studentų ir dėstytojų prisiminimai apie įvairialypę kalbininko ir talentingo pedagogo veiklą, šviesią ir ryškią gimtosios kalbos bei tautinės kultūros puoselėtojo asmenybę. Tarp prisiminimų surasime ir ukmergiškės Vilijos Matakanskaitės-Salienės, kraštotyrininkės Irenos Seliukaitės, Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centro direktorės Aldonos Augustaitienės ir kitų žinomų žmonių rašinius. O vakaro metu apie savo buvusį dėstytoją – plataus akiračio filologą klasiką, baltistą, lituanistą, etimologą - pasakojo Apolonija Grigonytė. Kazimiero Kuzavinio asmenybė turėjo didžiulį poveikį visiems lituanistams, tuomet baigusiems Pedagoginį institutą. Retas žmogus galėjo taip subtiliai ir nepriekaištingai vesti jauną žmogų didžių vertybių – Tėvynės meilės, patriotizmo – kaupimo keliu. Tai buvo tikras šviesulys, be moralizavimo, prievartos dėjęs į jaunas studentų galvas ir širdis tai, ko tada labai stigo.

Nekeista, kad ir Apolonijos Grigonytės poezijoje – ryškūs patriotizmo, meilės Lietuvai, tautos praeičiai, lietuvybės puoselėjimo motyvai. Vakaro metu apie tai kalbėjo ir Vlado Šlaito viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Virginija Tylienė, vyriausioji bibliografė Stanislava Talutytė, Sausio 13-osios brolijos Ukmergės skyriaus vadovė Nijolė Kaselienė. Prisiminimais dalijosi buvusios mokslo draugės Aldona Čereškienė, Irena Maniukienė, Irena Jovaišienė, kiti vakaro svečiai. Jiems teko dalyvauti literatūrinėje viktorinoje ir kitose atrakcijose, susijusiose su poezija, senovės mąstytojų išmintimi, lietuvių liaudies tautosaka.

Melanijos Širvienės nuotrauka.

Šiam turiniui kometarai išjungti.

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti Jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate su mūsų slapukų naudojimo tvarka ir taisyklėmis. Skaityti daugiau