Gupė, pasivadinusi „Ukmergės ir Pasvalio dambrelininkai“ rugsėjo 16 - 19d. pirmą kartą atstovavo Lietuvą tarptautiniame dambrelininkų festivalyje Kečkemete, Vengrijoje.

Kečkemete šis festivalis tradiciškai organizuojamas jau 6-ą kartą. Šiemet jame dalyvavo atlikėjai iš 15 pasaulio šalių (Vengrijos, Italijos, JAV, Kanados, Indijos, Rusijos, Jakutijos, Japonijos, Vokietijos, Olandijos, Didžiosios Britanijos, Vietnamo, Prancūzijos, Norvegijos ir Lietuvos). Kiekviena šalis pristatė savo koncertinę programą ir kai kurioms šalims buvo skirtas laikas ir prisistatymui. Į lietuvių pristatymą atvyko gana daug žiūrovų, nes Lietuva dalyvavo pirmą kartą šiame festivalyje. Tarp žiūrovų buvo ir Vengrijos lietuvių bendruomenės atstovai bei Lietuvos ambsadorius Vengrijoje su šeima. Pristatyme buvo pasakojama dambrelio Lietuvoje istorija, minimi regioniniai dambrelio pavadinimai, grojimo tradicijos, buvo demonstruojamas birbynės gaminimas.

Lietuviai (dvi šeimos - Bartašiai iš Pasvalio ir Daruliai iš Ukmergės) pristatė dambrelį junginyje su kitais tradiciniais instrumentais - kanklėmis, birbyne, būgnu, ūžliu, pūsline, lumzdeliu bei folkloro dainų, sutartinių tekstais. Tuo tarpu Italijos atstovas Luca Recupero demonstravo Sicilijos dambrelį (sic. - „maranzano“) kaip serenadų „pagalbininką“; Saha respublikos (Jakutijos) atstovė „Mis dambrelis 2009“ titulo laimėtoja Marija, pristatė dambrelį kartu su šamaniškais tekstais; Rusiją atstovavo dambrelininkų duetas iš Maskvos, kurie prieš tai išbandė savo jėgas projekte „Minuta Slavy“ (2 minutės šlovės“ prototipas); mistikos kupinas melodijas dambreliais grojo ir pasaulyje garsus atkėjas, 150 retų muzikinių instrumentų įvaldęs rusas Vladiswar Nadishana (šiuo metu, pasak jo paties, gyvenantis visoje Europoje); iš Japonijos atvyko du atskiri atlikėjai: dambrelio autoritetas, buvęs Pasaulio dambrelininkų prezidentas - Leo Tadagawa, dambrelio ekspedicijų organizatorius, istorijos rinkėjas ir Byon Kay – gatvės muzikantas, dambrelio ir asalato (muz.instr.) virtuozas; Vietnamo atstovas Trank Quang Hai - Paryžiaus obertoninio dainavimo profesorius, dėstytojas, daugelio ekspedicijų po Tailando salas, Mongoliją, iki šiol surengęs virš 3000 virtuoziškų koncertų 70-yje pasaulio šalių, reginių organizatorius, etnografas; Norvegijos dambrelio skambesį pristatė muzikos akademijos dėstytojas, be dambrelio dar pademonstravęs pasaulyje labai reto ir sunkiai įvaldomo muzikinio instrumento - kalnų rago ypatingai aukštą grojimo techniką; Vengriją pristatė šio dambrelių festivalio organizatorius Aron Szilagyi, garsaus dambrelių (vengr. – „doromb“) meistro Zoltan sūnus, įvairių vengriškų instrumentų meistras, grojimo dambreliu virtuozas.

Festivalio metu vyko įvairios meistriškumo pamokos. Lietuviams (ir ne tik...) didžiausią įspūdį paliko Trank Quang Hai obertoninio dainavimo bei Vengrijos beatbox‘o čempionato nugalėtojo Doeme beatbokso pamokos.

Šis festivalis neturėjo jokio konkursinio atspalvio. Tai buvo puiki galimybė susitikti pasaulio dambrelio virtuozams, apsikeisti patirtimi, technikų ypatybėmis, pristatyti tradicijas. Svarbi festivalio dalis – atskira scena pradedantiesiems, kur buvo galima pasireikšti, išbandyti save, pasimokyti iš kitų, kartu „padambreliuoti“. Šioje scenoje taip pat buvo registruojami pageidaujantys iš viso pasaulio. Pagroti šioje scenoje buvo atvykęs ir vienas lietuvis, vilnietis Dainius Jucius, beje tarpe kitų pradedančiųjų pasirodęs gana stipriai.

Visas keturias festivalio dienas vyko dambrelių ir kt. egzotinių instrumentų, gamintų įvairių pasaulio meistrų mugė, čia buvo galima įsigyti retos muzikos kompaktinių diskų, apsikeisti kontaktais, bendrauti meistrams ir atlikėjams. Lietuviškus dambrelius gaminantis Albertas Bartašius čia taip pat rado savo pirkėjų ar interesantų, dalijosi meistrystės paslaptimis. Ukmergės ir Pasvalio dambrelininkų albumas „Lietaus lašai“ dabar jau išplito po visą pasaulį, o 6-ojo Vengrijos Kečkemeto dambrelininkų festivalio organizatoriai ir svečiai lietuvos dambrelininkus po pasirodymo vadino „vienais geriausių šiame festivalyje“.

Dambrelininkų festivaliai pasaulyje dar yra organizuojami Amerikoje, Vokietijoje (du -Miolne bei Leipcige), Austrijoje, Rusijoje, Saha Jakutijoje, Italijoje, Kirgizijoje, Baškirijoje, Rusijoje, Prancūzijoje... Sekančiais metais kone pats didžiausias mūsų planetoje, jubiliejinis Pasaulio dambrelininkų festivalis vyks deimantų šalyje – Jakutijoje, arba kitaip – Saha respublikoje.

Plačiau: www.doromb.com

Alberto Bartašiaus nuotraukose: pasvališkiai ir ukmergiškiai su festivalio organizatoriumi Aron Szilagyi, lietuvių pasirodymas, baigiamasis festivalio akordas.

Šiam turiniui kometarai išjungti.

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti Jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate su mūsų slapukų naudojimo tvarka ir taisyklėmis. Skaityti daugiau