Vienas iš Nacionalinės bibliotekų savaitės akcentų buvo balandžio 28 dieną Lietuvoje vykusi atvira diskusija “Kuriame naujovišką biblioteką”. Joje dalyvavo beveik 200 Lietuvos bibliotekų, tarp jų ir Vlado Šlaito viešoji biblioteka bei dvylika kaimo filialų. Stebėti internetinę transliaciją, diskutuoti į Vlado Šlaito viešąją biblioteką atvyko rajono mero pavaduotojas Regimantas Baravykas, rajono Tarybos nariai Arūnas Dudėnas, Angelė Jokubynienė, Pašilės ir Pabaisko parapijų klebonas, Ukmergės ligoninės kapelionas Rimantas Laniauskas, Kultūros skyriaus vedėjas Julius Zareckas, Kraštotyros muziejaus direktorė Vaidutė Sakolnikienė, Lietuvos Respublikos Seimo nario Juliaus Veselkos padėjėja Nijolė Kaselienė, rajono verslininkai, mokyklų bibliotekininkai, skaitytojai. Internetinėje laidoje dalyvavo ir patirtimi dalijosi UAB “TMD partners“ konsultantas Mindaugas Žebrauskas, Kauno apskrities viešosios bibliotekos direktorė Asta Naudžiūnienė, Pasvalio viešosios bibliotekos direktorė Danguolė Abazoriuvienė, Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Makniūnų filialo vyresnioji bibliotekininkė Berūta Sadauskienė. Internetinės transliacijos metu parodyta filmuota medžiaga apie įvairių Lietuvos bibliotekų darbo patirtį, po to tarpusavyje diskutavo ukmergiškiai.

Renginio dalyvius transliacijos metu pasveikinęs kultūros ministras Arūnas Gelūnas kalbėjo apie tai, jog kuriant naujovišką biblioteką reikia siekti, kad ji tenkintų kuo daugiau gyventojų poreikių, taptų jų susibūrimo centru, neatsiliktų nuo gyvenimo.

Pasak Regimanto Baravyko, į biblioteką žmonės eina skaityti, naudotis internetu norėdami pabėgti nuo neišsipildžiusių geresnio gyvenimo lūkesčių. Todėl ypač didelę reikšmę turi bibliotekos darbuotojų kompetencija. Pastaraisiais metais biblioteka iš esmės keičiasi, joje dirbantys žmonės patys mokosi ir moko skaitytojus kompiuterinio raštingumo. Vicemero mintis papildė ir pratęsė A. Dudėnas, kuris sakė, kad šiandien ir ateityje bibliotekos darbuotojai tampa universalūs: jie ne tik išduoda skaitytojams knygas, moko juos dirbti kompiuteriu, bet ir konsultuoja įvairiais klausimais, teikia informaciją.

Pažiūrėję internetinę transliaciją, kurios metu Pasvalio viešosios bibliotekos direktorė D. Abazoriuvienė pasakojo apie jų rajone veikiantį bibliobusą, kuriame sukomplektuotos skaitomiausios knygos, įrengta kompiuterinė įranga, ukmergiškiai diskusijos dalyviai svarstė, jog tai išties vertas dėmesio dalykas. Kai kurie rajone esantys viešosios bibliotekos kaimo filialai neturi gerų darbo sąlygų, jų išlaikymas brangiai kainuoja. Tad, sakė A. Dudėnas, apie tai kalbėjo ir J. Zareckas bei kiti diskusijos dalyviai, reikėtų pagalvoti apie bibliotekų tinklo optimizavimą, ir bibliobuso idėja galėtų išlikti, o gal ateityje būtų ir įgyvendinta. Toks autobusėlis į kaimus atvažiuotų periodiškai, jame gyventojai galėtų pasikeisti knygas, paskaityti spaudą, pasinaudotų interneto paslaugomis.

Keičiantis nuomonėmis apie ateities bibliotekas, Ukmergės krašto kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė Angelė Jokubynienė kalbėjo apie tai, kad kaimuose kultūros įstaigos – Vlado Šlaito viešosios bibliotekos, Kultūros centro, Kraštotyros muziejaus filialai, mokyklos, bendruomenės turėtų glaudžiau bendrauti tarpusavyje.

Nemažai diskutuota apie tai, kad šiuolaikinės technologijos gali pakeisti situaciją taip, kad ateityje knygų apskritai neliks, jas pakeis elektroninės skaityklės. Kunigo R. Laniausko, kitų nuomone, knygos pakeisti negali nei kompiuteris, nei kitos, kad ir pažangiausios technologijos. Žinia, gyvenimas keičiasi, tačiau bendraudami internetu žmonės svetimėja, darosi, pasak klebono, robotukai.

Minėtos internetinės transliacijos metu laidos dalyviai pasakojo apie bibliotekose vykstančias įvairias temines šventes, renginius, čia veikiančius klubus apie tai, kad bibliotekos turėtų dirbti 7 dienas per savaitę, kitus dalykus. Pasak A. Naudžiūnienės, bet kokiu atveju bibliotekų misija išliks ta pati. Kalbėta apie principą “3P”: paslaugos, patalpos, personalas. Bibliotekoje turi būti jauku, ji tampa bendruomenių susibūrimo centru, kuriame galima gauti ir keistis informacija, patenkinti dvasinius poreikius, pasinaudoti sukauptais fondais, maloniai bendrauti, dalyvauti įvairiuose renginiuose, pagaliau čia galima mokytis visą gyvenimą.

Diskutavę ukmergiškiai pastebėjo, kad bibliotekininkų darbo krūvis pastaraisiais metais labai padidėjo – jie padeda gyventojams užpildyti pajamų deklaracijas, konsultuoja įvairiais klausimais, tapo patarėjais. Per mėnesį Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje ir jos filialuose kompiuterinio raštingumo išmokoma apie 100 gyventojų, organizuojamos internetinės akcijos įvairių sričių asmenims. Jose dalyvauja moksleiviai, senjorai, sodininkai, daržininkai, bedarbiai, anoniminiai alkoholikai. Tenka, kaip sakė A. Dudėnas, dirbti maksimaliu krūviu už minimalų atlyginimą. Dėl pastarojo apgailestavo ir kultūros ministras A. Gelūnas internetinės transliacijos metu, tačiau tokia yra realybė.

Diskusijos dalyviai savo mintis apie naujovišką, ateities biblioteką surašė ir paliko jas minčių žemėlapyje scenoje, kuris simbolizavo šiuolaikinę biblioteką, vaizduodamas senąjį rankraštį, knygą ir kompiuterį greta. Visos šios mintys bus apibendrintos ir kaip naujoviškos bibliotekos vizijos išsiųstos projekto „Bibliotekos pažangai“ komandai.

Susirinkusieji galėjo susipažinti ir su bibliotekoje veikiančia vaikų piešinių paroda “Mano ateities biblioteka”. Tuo, kad knygų artimiausiu metu neišstums iš mūsų gyvenimo nei kompiuteriai, nei elektroninės skaityklės, galima įsitikinti pažiūrėjus piešinius. Nors kai kuriuose piešiniuose ateities bibliotekas aptarnauja ... marsiečiai, juose visur nupieštos knygų lentynos ir knygos. Mažieji be jų neįsivaizduoja ateities bibliotekos. Tuo pasidžiaugė ir Vaikų bibliotekos vadovė Jolanta Žvirblytė.

Minėtą diskusiją pratęsė kitą dieną į Vlado Šlaito viešąją biblioteką susirinkę kaimo filialų darbuotojai. Vykusioje šventinėje bibliotekininkų sueigoje paskelbti ir apdovanoti geriausi praėjusių metų bibliotekininkai. Atsižvelgta į jų iniciatyvą organizuojant įvairius renginius, projektus, aktyvumą ir kūrybingumą.

Geriausiai praėjusiais metais dirbo bibliotekos Taujėnų filialo vyresnioji bibliotekininkė Gražina Žukauskienė (nuotraukoje - centre). Ji viena pirmųjų pradėjo dalyvauti “Bibliotekos pažangai” projekto paskelbtame internetinės enciklopedijos “Graži tu mano” konkurse, į kurią siuntė rašinius apie savo krašto kultūrą, istoriją, tradicijas ir už tai pelnė apdovanojimą. Taujėnų biblioteka įvairius renginius organizuoja drauge su kultūros namais, seniūnija, kaimo bendruomene, mokykla. Pasak Vlado Šlaito viešosios bibliotekos direktorės Rasos Griškevičienės, Taujėnų filialo vadovė “yra labai gražios sielos žmogus”. G. Žukauskienei įteikta gėlių, dovanų, šiam filialui skirta šimtas litų naujiems leidiniams užsakyti. Gražius žodžius bibliotekininkei tarė Taujėnų seniūnijos seniūnė Elvyra Tulušienė, pasidžiaugusi, kad biblioteka išties yra toji vieta, kuri skleidžia gėrį, šilumą ir jau dabar, kaip reikalaujama iš naujoviškos bibliotekos, dirba 7 dienas per savaitę...

Viena iš nominacijų atiteko internetinės skaityklos vyresniajai bibliografei Jurgitai Mačiulienei (nuotraukoje - kairėje) už naujoviškos bibliotekos įvaizdžio formavimą, už tai, kad ji padeda kolegoms iškilus neaiškumų dirbant kompiuteriu, nebe pirmus metus rengia kompiuterinio raštingumo kursus. Ją pasveikino Bibliografijos-informacijos skyriaus vyriausioji bibliografė Stasė Talutytė, kolegės. Nominantė kuklinosi, kad tai – viso skyriaus nuopelnas, o naujos technologijos kuo toliau, tuo įdomesnės.

Dar viena nominantė – bibliotekos Krikštėnų filialo vyresnioji bibliotekininkė Ona Venclovienė, apdovanota už kūrybingą veiklą, tenkinant kaimo bendruomenės informacinius ir kultūrinius poreikius. Įteikiant jai apdovanojimą – paramos kaimo bibliotekai projekto laimėtas knygas vaikams ir jaunimui - kalbėta, kad bibliotekininkė yra smalsi, ieško ir randa bibliotekos rėmėjų bei pagalbininkų. Ją sveikindamas Pivonijos seniūnijos seniūnas Alvydas Gratkauskas džiaugėsi, kad biblioteka tapo mėgiama vietos gyventojų vieta. Tuo pačiu jis pastebėjo, kad keičiantis gyvenimui, keičiasi ir žmonių mąstymas, tačiau knygą būtina išsaugoti: nuolat bendraudamas virtualioje erdvėje žmogus darosi neraštingas, trijuose sakiniuose jis padaro aibę klaidų. Seniūnas apgailestavo, kad dar ne vieno kaimo filialo patalpos yra nepritaikytos darbui, žiemą nuo šalčio “užlūžta” kompiuteriai, bibliotekos darbuotojai gauna minimalų atlyginimą.

Šventėje su garbingu 70 metų jubiliejumi pasveikinta Liaušių filialo vyresnioji bibliotekininkė Monika Kurnickienė, kuri šiose pareigose dirba daugiau kaip keturis dešimtmečius.

Apie minėtos internetinės transliacijos metu kilusias mintis savo nuomones pareiškė Želvos ir Balelių filialų vyresniosios bibliotekininkės Danguolė Gabinaitienė, Inga Petkuvienė, jų kolegės iš Dainavos, Veprių, Lėno filialų Lolita Gričinienė, Alma Aleknavičienė, Daiva Misiukienė ir kitos. Gražiai geriausių bibliotekininkų pagerbimo šventėje pritapo Sližių filialo šeimininko poeto Vinco Lukšos posmai apie gyvenimą, ypač daug emocijų susirinkusiems sukėlė jo eilėraštis savo mamai, kuris buvo skirtas artėjančiai Motinos dienai.

Jolantos Žvirblytės ir Vaidotės Griškevičiūtės nuotraukos.

Šiam turiniui kometarai išjungti.

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti Jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate su mūsų slapukų naudojimo tvarka ir taisyklėmis. Skaityti daugiau