Tarptautinė vaikų knygos diena švenčiama kartu su pasakų kūrėjo Hanso Christiano Anderseno (1805-1875) gimtadieniu – balandžio 2-ąją.
Šią dieną daugybėje šalių rengiamos vaikų ir jaunimo literatūros savaitės. Jų metų vyksta konkursai, parodos, konferencijos, skirtos geriausioms pasaulio vaikiškoms knygoms.

Vaikų literatūros ištakos – mitai, liaudies kūryba. Pirmosios vaikiškos knygos taip pat buvo leidžiamos, remiantis Biblija, jos morale. Tai katekizmai, elementoriai, šventųjų gyvenimų aprašymai, moraliniai pamokymai, didaktiniai pasakojimai ir apsakymai, šventos giesmės. Pirmasis lietuviškas sakralinis eilėraštis – „Kalėdaitis dėl mažų vaikelių“ – pasirodė 1763 metais.

Karantinas nesutrukdė paminėti Tarptautinės vaikų knygų dienos. Laičių kaimo bibliotekoje surengta žymiausio danų rašytojo, vadinamo pasakų juvelyru, H. Ch. Anderseno knygų  paroda.

Hansui Christianui Andersenui pasaulinę šlovę pelnė jo „Pasakos, pasektos vaikams“ (1835–1848). Danų batsiuvio ir skalbėjos sūnus, tesulaukęs keturiolikos, iškeliavo iš namų į Kopenhagą. Visas jo išsilavinimas buvo šešeri metai skaitymo ir rašymo įgūdžių, kuriuos įgijo gimtojo Odensės miesto labdaros mokykloje varguolių vaikams. Kopenhagoje mokėsi muzikos ir šokių meno.

Su humoru ir begale fantazijos H. Ch. Andersenas iš pradžių kūrė vaikams, vėliau savo pasakojimus praturtino subtilia ironija bei gyvenimo išmintimi, todėl jo kūrinius vis labiau ėmė vertinti ir suaugusieji. Jo kūryboje juntama stipri romantikos įtaka. Ryškiausi to pavyzdžiai: „Karalaitė ant žirnio“, „Sniego Karalienė“, „Bjaurusis ančiukas“, „Naujieji karaliaus drabužiai“.

Esama pasakotojų, kuriančių tarsi juvelyrai: jų tekstai skirti gerėtis, pamažu panirti į vaizduotės kuriamą pasaulį, ištirpti ir patirti širdimi visa tai, apie ką pasakojama. Skaitančiajam nevalia skubėti, nes vaizduotei reikia laiko viską sudėlioti ir nuspalvinti. Tie, kurie iš pasakos ištrauks tik vargšelį sustirusį siužetą, labai nuskriaus save. Tik kantriausiems pasakos atskleis savo išmintį. Taip ir keliauja jos daugel amžių, kalbėdamos tiesiai į širdį.

Tad nieko keisto, kad rašytojo gimimo dieną pažymime kaip Tarptautinę vaikiškos knygos dieną. Jo vardo auksinis medalis – aukščiausias kas dvejus metus teikiamas tarptautinis apdovanojimas vaikų rašytojams ir iliustruotojams, neretai vadinamas ir „mažuoju Nobeliu“. Piniginio apdovanojimo laureatai negauna. Medalį su Anderseno atvaizdu parūpina Danijos karalienė, jis teikiamas Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) kongreso metu.

Šio apdovanojimo laureatais yra tapę rašytojai Eiko Kadono, Nahoko Uehashi (Japonija), Maria Teresa Andruetto (Argentina), David Almond (Didžioji Britanija), Margaret Mahy (Naujoji Zelandija), Patricia Wrighston (Australija), Tove Jansson (Suomija), Maria Gripe, Astrid Lindgren (Švedija) ir kiti, dailininkai Jutta Bauer, Rotraut Susanne Berner, Wof Erlbruch, Klaus Ensikat (Vokietija), Roger Mello (Brazilija), Mitsumasa Anno (Kaponija) bei kt.

Minint šią tarptautinę vaikų knygos dieną, Senamiesčio progimnazijos Laičių pradinio ugdymo skyriaus mokytoja Jolanta Zgirskienė pakvietė video konferencijų programos ZOOM dėka sudalyvauti virtualioje lietuvių kalbos pamokoje drauge su pradinių klasių mokiniais.

Virtualios pamokos metu aptarę šios dienos reikšmę vaikams, nusprendėme, jog apie  perskaitytą knygą, straipsnį ar pasaką mokiniai gali parašyti arba nupiešti piešinį.

Pamoka buvo labai įdomi ir mums visiems nepaprastai patiko. Karantino metu ištuštėjusioje mokykloje atrodė, kad gyvenimas sustojęs, o pasirodo, NE! Technologijų dėka šiais laikais viskas įmanoma. Įdomi, aktyvi veikla – taip pat! Man regis, atsirastų nemažai mokinių, kurie norėtų ir toliau taip mokytis – juk nereikia niekur eiti iš namų...

Pasidžiaugę, kad visi esame sveiki, nesergame, pakartoję taisykles, kaip reikia elgtis visiems karantino metu, atsisveikinome iki kito karto per ZOOM programą.

Autorės ir bibliotekos archyvo nuotraukos.

Komentarai

#1 Uli Holinger 2020-07-15 02:04
Ich bin heute froh, dass ich nach vielen Jahren des finanziellen Abschwungs einen Kredit von diesem legitimen Unternehmen erhalten habe, und ich war dabei, bis ich diesen großartigen Mann traf, der mir mit einer Kreditsumme von 30.000 USD half und alle Antragsteller für Kredite kontaktieren sollten Diese Firma E-Mail: per E-Mail: () Vielen Dank später.

Šiam turiniui kometarai išjungti.

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti Jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate su mūsų slapukų naudojimo tvarka ir taisyklėmis. Skaityti daugiau